Eva Holmquist, foto av Jan Schuldt

Nu är det dags att börja presentera silverutställarna på Bokmässan.

Eva Holmquist från Jönköping har varit på bokmässan två gånger förut, både som besökare och som reporter för Bokerinytt, men den här gången blir det som utställare. Hon ser fram emot att få träffa människor som liksom hon älskar böcker och hoppas också få tillfälle att träffa en del av sina egna läsare som bor långt bort från henne.

Hon har skrivit Hästar på vift, som är en bok för hästintresserade flickor i åldern 8-12 år, och nyligen kom Kedjor känns bara när du rör dig och det är en ungdomsbok i science fiction-genren. Hon tycker själv att det kommer ut alldeles för lite svensk science fiction på bokmarknaden.

- Boken handlar om kampen för frihet och jämlikhet ombord på ett flergenerationsrymdskepp, men den innehåller även romantik. Den passar dig som gillar en spännande historia som berör djupare frågor och om du gillar science fiction är det en bok du inte får missa, säger Eva Holmquist.

Hon tycker att den stora fördelen med att ge ut böcker själv är att du har fullständig kontroll och kan få boken precis som du vill ha den. Hon gillar också att det hänger helt på dig själv hur väl du ska lyckas. Det är det jobb du gör som avgör hur bra din bok når läsarna, menar hon.

Eva Holmquist påpekar också att det går att leja ut vissa delar av bokproduktionen till andra för att allt ska bli så bra det går i slutänden.

- Satsa på korrekturläsning, layout och omslag så att boken ser så proffsig ut som möjligt. Det är ofta det som avgör om man köper boken eller inte. Är paketeringen alltför dålig spelar det ingen roll hur bra din bok är, för få kommer att vilja läsa den.

 

(foto: Jan Schüldt)

Tagged with:
 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


× nio = 63

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comments links could be nofollow free.