5 skäl till att ge ut din bok själv
Jag träffar många som drömmer om att skriva en bok, men som tvekar om att ge ut den själv. Därför har jag listat mina fem bästa argument för att bli egenutgivare.
1) Bättre lägga energin på att ge ut boken än på att jaga förlag.
Svenskar är ett skrivande folk och författare är ett drömyrke enligt en undersökning gjord av Kairos Future. Samtidigt är det tufft att bli antagen av ett stort förlag. Jag hörde under bokmässan följande odds : ett av de stora förlagen fick under en tio-årsperiod in 14 000 manus och gav ut 39 debutanter.
Bättre att lägga energi, tid och pengar på att ge ut boken själv och vara säker på att få hålla din alldeles egna bok i handen, än slösa energin på att skicka pappersbuntar runt landet som med stor sannolikhet riskerar att hamna i pappersåtervinningen.
Är det så att du ändå, helst, vill bli utgiven av ett etablerat förlag är dörren på intet sätt stängd för att du gett ut en bok själv. Deckarförfattaren Lars Rambe började som egenutgivare och har idag sålt mer än 60 000 exemplar av sina böcker. Andra egenutgivare blir förläggare, förlaget Kalla Kulor startades av författaren Hans-Olov Öberg som egenutgivning. Tio år senare har Kalla Kulor gett ut 100 titlar av 43 författare.
Även om ditt förlag bara skulle ge ut en enda bok i tio exemplar så kan du stolt säga att du har gjort det. Du har gett ut en bok. Jag lovar att det är roligare än att samla på refuseringsbrev.
2) Du får boken precis som du vill ha den.
Oavsett om du gör allt själv eller lejer ut vartenda steg i utgivningsprocessen till proffs så är det du, och bara du, som har sista ordet. Ingen redaktör kräver att du ska byta namn på din huvudperson eller skriva om boken från kärleksroman till deckare. Du bestämmer allt själv och kan få din bok precis som du vill. Med hårda pärmar, mjuka pärmar, chockrosa, udda format eller vad du vill – du bestämmer!
Detta argument har fått flera bästsäljande författare, exempelvis Kim Kimselius, att lämna ett etablerat förlag och starta eget.
3) Boken kommer ut snabbare.
Du kan i teorin ge ut boken på en kväll (i betydelsen göra den tillgänglig för beställningar) men i praktiken tar det givetvis längre tid. Du kan dock lätt få ut din bok snabbare än vad de traditionella förlagens långa ledtider tillåter. Fördelarna med det är att din entusiasm för boken är intakt och innehållet aktuellt. Snabbheten är en av fördelarna med att ge ut sin bok själv som Petra Jankov Picha lyfter fram i denna intervju på Debutantbloggen.
4) Behåll hela vinsten själv.
Om boken ges ut av ett förlag, ja då får du bara en liten del av eventuell vinst. Ger du ut boken på eget förlag är hela vinsten din!
Önskan att behålla en större del av vinsten var en av drivkrafterna till att Jan Guillou och Liza Marklund startade Piratförlaget.
5) Du får vara del av en växande rörelse.
Fler och fler ger ut böcker själv. Den eventuella stämpeln att egenutgiven litteratur skulle vara sämre på något sätt är på väg bort. Du får dessutom chansen att vara med i Egenutgivarna – bara det ett bra argument
.
Har du andra argument? För eller emot egenutgivning? Lämna en kommentar!
Gillar du detta inlägg? Då gillar du nog boken Förverkliga din bokdröm skriven av Joanna Björkqvist och Kristina Svensson. Där finns bland annat ett kapitel med sju skäl till att ge ut din bok.
Edit 25 juni 2012: Lagt till det sista stycket.
Kristina Svensson
En av grundarna till föreningen Egenutgivarna. Skribent, kommunikatör och inspiratör som debuterade 2010 med reseberättelsen Jakten på den perfekta puben. Har skrivit Förverkliga din bokdröm ihop med Joanna Björkqvist. Mer info på kristinasvensson.se.
23 Responses to 5 skäl till att ge ut din bok själv
Kommentera Avbryt svar
Välkommen till föreningen Egenutgivarna - för oss som ger ut böcker.
Föreningens org nr: 802464-3341
bankgiro nr 840-5094En viktig del av föreningen är kunskapsutbytet mellan medlemmar i den slutna Facebookgruppen, dit alla medlemmar är välkomna,
Egenutgivarna.Följ gärna senaste inläggen via RSS eller gilla våra sidor på
Facebook eller Google +.Medlemsavgift 2013
Medlemsavgiften för 2013 är 200 kr. Betalas till bankgiro nr 840-5094. Ange din e-postadress och namn. Notera att namn och e-postadress sparas i ett medlemsregister.Prenumerera via e-post
Få alla inlägg från Egenutgivarna direkt till din e-postadress. (Fyll i din adress.)Senaste kommentarerna
-
Helena Trotzenfeldt
Inbjudan: Egenutgivarna på Bokmässan 2013 Varmt välkommen! :-) -
Susan Casserfelt
Inbjudan: Egenutgivarna på Bokmässan 2013 Nu är det gjort. Vi syns i GTB och hörs innan det på FB och andra kanaler ... -
Susan Casserfelt
Inbjudan: Egenutgivarna på Bokmässan 2013 gör det på direkten :-) -
Helena Trotzenfeldt
Inbjudan: Egenutgivarna på Bokmässan 2013 Hejsan! Det finns platser kvar, men de går fort, så det gäller att boka s... -
Susan Casserfelt
Inbjudan: Egenutgivarna på Bokmässan 2013 Hej, vill gärna boka en silver om det fortfarande finns plats. Har just gett...
-






Jag har precis läst klart Snökupan av Annika Bengtsson och skriver just så, att egenutgivna böcker på intet sätt måste vara sämre än andra.
Ska man hårddra det så är enda skillnaden mellan böcker som är utgivna av författaren och etablerade förlag vem som tar den ekonomiska risken och sopar hem överskottet.
Författare kan precis som förlag hyra in/anställa proffs på korrekturläsning, layout, marknadsföring och försäljning om han/hon vill och har ekonomi.
Hårdra, Kristina, hår dra!
Nu ska jag gå hem från jobbet. Mycket gladare idag.
Mycket bra argument, tycker jag, och välformulerat!
Tack Joanna!
Toppentips!
Dessutom är det precis vad jag behöver bli påmind om, ifall jag någonsin kan komma till skott med att sammanställa mitt manus …
Att tigga och be är inte min melodi i vanliga fall, dessutom är det mycket mer intressant att ”kunna själv”.
Gillar!
Tack Mångmamman! Det är bara att börja
.
Gillar egenutgivarna och gillar argumenten! Inspirerande – och Snökupan är en bra bok av Annika Bengtsson, nu till bra pris på bokrean!
Tack Margareta! Nu måste jag verkligen läsa Snökupan!
Tack för en bra artikel, den behövde jag läsa.
MVH Tony
Tack Tony! Lycka till med din bok!
Det svåra är väl att sälja in sin bok till bokhandeln och därmed också ett argument för att gå genom ett etablerat förlag. Har ni tips på hur man får bokkedjorna intresserade?
Hej Maria,
Javisst, och det är en av huvudanledningarna till att vi startade Egenutgivarna. Genom att gå samman och göra en gemensam införsäljning får vi en större chans att lyckas. Åtminstone tror vi det och kommer testa!
Sedan är frågan om det är till bokhandeln vi ska sälja in våra böcker eller om det är till slutkunderna. Om det finns en efterfrågan på en bok från potentiella läsare, då kommer garanterat bokhandlarna att plocka in den
.
Just skrivit klart ett bokmanus och har ytterligare en fristående fortsättning på gång. Jag trodde att korrekturläsandet skulle ge mig mest huvudbry men icke! Vågar inte tro på att något förlag skulle ge ut boken även om jag är väldigt stolt över den, jag har därför sökt på nätet efter förlag som man kan anlita själv och trycka . oftast sköter de tryck och distribuering, vilket ger noll och knappt något i vinst till den som skrivit boken. Jag tappar allt mer lust och blir besviken på hur lite värde det verkar vara på det arbete som man faktiskt har lagt ner. Åtskilliga timmars jobb kan i en del förlag endast värdesättas med 20 kr per bok. Man undrar ju om det är värt att fortsätta skriva. Men självklart vill jag nå ut till fler med mina böcker men hur går jag till väga utan att ruinera mig totalt. vet ju att olika förlag sköter tryckningen efter inkommande beställningar från bokus o ch liknande, hur funkar det om man går sin egen väg, vad kostar det att starta ett eget förlag, vilka krav är det och är det någon vinst överhuvudtaget . jag söker överallt på nätet efter någon som vill trycka min bok utan att ta alla mina pengar..låter jag gnällig??!! Var ska jag finna svar som hjälper mig att komma till skott ?
Hej Agneta!
Ber så hemskt mycket om ursäkt att ditt svar blivit liggande! För att motverka spam har vi moderering påslagen och det funkar bra så länge jag inte är mer än några meter från datorn men mindre bra annars.
Om det är värt att fortsätta skriva är det bara du som kan svara på! I rent ekonomiska termer är svaret antagligen nej, det är bättre börja spela golf för sannolikheten att bli golfproffs är större än att ens bok blir en internationell storsäljare. Men alla vi som är med i Egenutgivarna envisas ändå! Vi älskar att skriva och vi älskar att se våra böcker i tryck. Vi blir stolta och sträckor på oss varje gång någon har läst det vi skrivit. Vi byter böcker med varandra, bloggar om dem och hoppas att fler läsare ska upptäcka våra alster.
Vill du göra vinst på dina böcker behöver du trycka upp en större upplaga, lagra och distribuera den på egen hand. Det är dock ett ekonomiskt vågspel. Därför är de så kallade print-on-demand-förlagen populära. Du behöver i princip inte investera något (eller starta eget förlag) men någon ekonomiskt vinst att tala om blir det inte. Jag eller någon annan kanske utvecklar resonemanget med för- och nack-delar med print-on-demand (pod) kontra off-set i något blogginlägg någon dag. Tills vidare, kanske hittar du något matnyttigt bland det jag tidigare skrivit på min egen webbsida om bokutgivning?
Jag önskar er verkligen lycka till med bokutgivningarna och det är kul att ni har samlats krig ett forum och en hemsida. Men samtidigt förväntar jag mig att avsändarna av texterna anges. Står det ”jag” vill man förstås veta vem jag är.
Tack Christer för lyckönskningarna. Om du tittar högst upp på alla inlägg, strax under titeln så står det ”by” följt av ett NAMN. Namnet kan ibland vara ”gästbloggare” och i så fall står namnet på gästbloggaren i texten.
Det borde såklart stått ”av” och inte ”by” men det så kallade temat är tyvärr på engelska och här och där ligger det kvar förtretliga spår av det. I det här fallet står det mitt namn så det är jag som är ”jag”. Jag kanske borde gjort mig en snygg byline men tycker jag syns rätt mycket på sajten ändå.
Artikeln innehåller 5 mycket bra anledningar till att ge ut sina böcker själv, tycker jag, men jag vill absolut lägga till nr 6: Direktkontakten med läsarna. Jag är egenutgivare och säljer de flesta exemplaren via mina hemsidor direkt till slutkunderna. Härigenom får jag tackbrev, tackmail, positiva och negativa kommentarer, förslag till ämnen för kommande böcker etc. etc. De flesta av oss blir inte rika på att ge ut böcker. För min del är det kommentarerna direkt från läsarna som är det mest värdefulla – mycket värdefullare än den lilla ekonomiska vinst som det ger.
Ni kan se exempel hur jag lagt in recensioner från läsare på hemsidan http://bli-inredare.se
Kul att denna sajt om egenutgivare kommit igång på detta sätt!
Tack Holger,
Det har du helt rätt i, direktkontakten med läsarna och responsen från dem är en trevlig aspekt med att ge ut böcker själv!
Roligt att du hittade hit!
[...] typ av böcker passar bäst för egenutgivning? Vad är det bästa med att ge ut böcker själv? Kan en print-on-demand-bok vara snygg? Det är exempel på frågor som vi besvarade i [...]
Jag har haft en bok klar i två eller tre år nu, har tappat räkningen….väntat på att alla förlag ska höra av sig, suck. Men nu ska det bli av, nu ger jag ut den själv
Hej Snövit
Ibland är det skönt att ta saken i egna händer!
Kristina
[...] Läs mer om hur man ger ut sin bok själv på i denna artikel (5 skäl till egenutgivning). [...]